Gudstjenester

 

Palmesøndag

Søndag d. 25. marts kl.  10

Alle præster. Prædikant Annemarie Lund

 

Mandag d. 26. marts kl. 17.

Liturgisk aftensang

Ib Lauritsen

 

Tirsdag d. 27. marts kl. 17.

Liturgisk aftensang

Ib Lauritsen

 

Onsdag d. 28. marts kl. 17

Liturgisk aftensang.

Ib Lauritsen

 

Skærtorsdag, d. 29. marts kl. 19.30

Ib Lauritsen

 

Langfredag, d. 30. marts kl. 10

Anne Boye

 

Lørdag d. 31. marts kl. 17

Liturgisk aftensang.

 

April

 

Påskedag, d. 1. april kl. 10

Annemarie Lund

 

2. påskedag, d. 2. april kl. 10

Annemarie Lund

 

Søndag d. 8. april kl. 10

1. søndag efter påske

Anne Boye

 

Søndag d. 15. april kl. 10

2. s.e. påske

Annemarie Lund

 

Søndag d. 22. april kl. 10

Konfirmation

Annemarie Lund

 

St. Bededag d. 27. april kl. 10

Konfirmation

Annemarie Lund

 

Lørdag d. 28. april kl. 9.30 og 11.30

Konfirmation

Anne Boye

 

Søndag d. 29. april kl. 10

4. s.e. påske

Ib Lauritsen

 

Maj

Søndag d. 6. maj kl. 10

Konfirmation

Annemarie Lund

 

Kr. Himmelfartsdag, d. 10. maj kl. 10

Annemarie Lund

 

Søndag d. 13. maj kl. 10

6. s.e. påske

Anne Boye

 

Pinsedag, søndag d. 20. maj kl. 10

Annemarie Lund

 

2. pinsedag, d. 21. maj kl. 11

Fælles udendørsgudstjeneste i Slotshaven

 

Søndag d. 27. maj kl. 10

Trinitatis søndag

Ib Lauritsen

 

 

Juni

 

Søndag d. 3. juni kl. 10

1. søndag i trinitatis

Annemarie Lund

 

Søndag d. 10. juni kl. 10

2. s. i trin.

Anne Boye

 

Søndag d. 17. juni kl. 10

3. s. i trin.

Annemarie Lund

 

Søndag d. 24. juni kl. 10

4. s. i trin.

Ib Lauritsen

 

Juli

 

Søndag d. 1. juli kl. 10

5. s. i trin.

Annemarie Lund

 

Søndag d. 8. juli kl. 10

6. s. i trin.

Annemarie Lund

 

Søndag d. 15. juli kl. 10

7. s. i trin.

Ib Lauritsen

 

Søndag d. 22. juli kl. 10

8. s. i trin.

Anne Boye

 

Søndag d. 29. juli kl. 10

9. s. i trin.

Anne Boye

 

 

August

 

Søndag d. 5. august kl. 10

10. s. i trin.

Annemarie Lund

 

Søndag d. 12. august kl. 10

11. s. i trin.

Ib Lauritsen

 

Søndag d. 19. august kl. 10

12. s. i trin.

Annemarie Lund

 

Søndag d. 26. august kl. 10

13. s. i trin.

Anne Boye

 

Søndag d. 2. september kl. 10

Høstgudstjeneste -

 

Søndag d. 9. september kl. 10

Stiftsstævne for Ydre Mission

Kalender

Klik på begivenheden for yderligere oplysninger. 

BegivenhedDato

Koncert med Ida Corr

Ida Corr viser nye musikalske sider sammen med sit akustiske live-setup:  …

16. okt 20:00
21:30
16. okt 20:00 -
21:30

Salmer og sjov - rytmik for 1-3-årige

Salmer og Sjov – rytmik for 1-3 årigeHver anden lørdag kl. 11-12 …

20. okt 11:00
12:00
20. okt 11:00 -
12:00

Babysalmesang

Vi mødes inde i kirken og synger, danser og vugger os igennem nye og kendte …

23. okt 11:00
12:00
23. okt 11:00 -
12:00

Orgel + 2019

Orgel plus kalder byens organister denne aften, hvor der i hver af de fem kirker i …

26. okt 17:00
23:00
26. okt 17:00 -
23:00

Babysalmesang

Vi mødes inde i kirken og synger, danser og vugger os igennem nye og kendte …

30. okt 11:00
12:00
30. okt 11:00 -
12:00

Højskoleeftermiddag

Kongelig våbenmaler Ronny Andersen fortæller om heraldik og om sit …

1. nov 14:00
16:00
1. nov 14:00 -
16:00

Salmer og sjov - rytmik for 1-3-årige

Salmer og Sjov – rytmik for 1-3 årigeHver anden lørdag kl. 11-12 …

3. nov 11:00
12:00
3. nov 11:00 -
12:00

Babysalmesang

Vi mødes inde i kirken og synger, danser og vugger os igennem nye og kendte …

6. nov 11:00
12:00
6. nov 11:00 -
12:00

Omkring et flygel

OMKRING ET FLYGELToner, tekst og musik fra Rusland.Organist Adrija Everse, sangerne …

8. nov 19:30
20:30
8. nov 19:30 -
20:30

Koncert med Afiara Quartet

Afiara Quartet er en amerikansk-canadisk strygekvartet med violin, bratsch og cello. …

10. nov 16:00
17:00
10. nov 16:00 -
17:00
Viser 11 til 20 af 27
<< <- 1-10 11-20 21-27 -> >>